| dfwq23 a întrebat:

Aș vrea să mă îngraș. Fac 20 de flotări, 20 de așezări, 20 de ridicări la trunchi și câteva aplecări la pat și nu se cam văd mâinile mai groase, doar mușchii se vad doar dar mna, vreau să se vadă și mâinile mai frumos.
Nu aș vrea să vizitez un medic de familie pentru că am facut-o și mi-a dat o băutură care să o beau ca să am poftă de mâncare, vreau să fac totul natural, să mă ajutați să mănânc alimente care să mă îngrașe. Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Din cate stiu de la prietenii mei care merg la sală, ei mananca foarte mult - la fiecare pranz consuma carne sau peste, garnitura: fasole verde, mazare, pilaf etc si o salata bogata. Ei mananca supe creme bogate in proteine si carbohidrati si ciorbe de tot felul. Mananca paste. Seara au o cina bogata. Adica ei incearca sa isi creasca masa adipoasa ca mai apoi prin exercitii si cardio sa isi mareasca masa musculara. Si cred ca au reusit, diferentele se vad!
Eu iti spun cum fac ei, poate altii te vor ajuta mai mult daca fac deja aceste lucruri.

| Sn4k3 a răspuns:

Exercitii cu greutati daca vrei muschi, nu se ''ingroasa'' nimic cu exercitiile alea de le faci si dieta e cea mai importanta. Nu mananci bine, nu creste nimic. Trebuie sa fii in surplus caloric (minim 2500 calorii), sa ai necesarul de nutrienti (proteine, carbohidrati, grasimi). Ai cam avea nevoie de 1, 5-2g proteine/kg, minim 350g carbohidrati si grasimi intre 50-100g. Tine minte sa iti poti ajusta dieta: 1g proteine sau carbohidrati - 4 calorii, 1g grasimi - 9 calorii. Spor!

| Ineys a răspuns:

Recomand cura cu shaorma. Glumesc, viziteaza un nutritionist. Medicu de familie nu e cu ingrasatu/slabitu, de astea.

| JusTPauL a răspuns:

Dacă vrei sa te îngrași nu trebuie sa faci sport.
Trebuie doar sa fii bine informat când mănânci.
Făceam și eu greșeala, sa mănânc mâncare care sa îmi umple burta.
Dacă nu știi care ce ofera, s-ar putea sa le mănânci cam degeaba.
Sa fii mereu plin și sa nu îți ofere de ceea ce ai nevoie.
Poți începe prin a-ți calcula necesarul caloric.
Asta pe internet o poți face foarte simplu.
Pe urma cu aplicatia FitDairy pui fiecare mâncare în parte sa vezi care ce îți oferă.