| Anonimramantoataviata a întrebat:

Salut,as vrea sa stiu cam cat ar costa un aparat dentar, urmeaza sa imi pun luna viitoare si chiar nu stiu de care sa imi pun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Depinde de la cabinet la cabinet. Pentru inceput e bine sa mergi la control la un ortodont (nu dentist), care te va pune sa faci niste radiografii. In functie de ele iti va spune daca e nevoie de extractii inainte de aparat si daca iti trebuie si sus si jos, si toate celelalte detalii. Pe mine m-a costat 500 de euro, fiecare arcada, plus banii la fiecare consult (acum vreo 5 ani). Nu te sfatuiesc sa incerci chestii "invizibile", safir, sau alte cele incredibil de scumpe, pentru ca important e sa-si faca treaba. Nu e o rusine sa porti aparat si oricum il vei simti in gura.