| Ava1231 a întrebat:

Salut.
Aseară am intrat pe TPU și din greșeală să zic așa am văzut o întrebare ce avea legătură cu o condiție psihologica numita "maldaptative daydreaming". Am rămas puțin șocată și toată noaptea m-am gândit la asta.
Și eu ma mai gândesc la chestii ireale și imaginare, însă chiar ii o problema?
Mi se pare ciudat sa fii om și să nu te gândești la nimic.
Mai ales seara când mă pun la somn, îmi vine să mă gândesc la tot felul de scenarii faine și relaxante.
E vreo problema psihiatrica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna. Eu nu cred ca exista parametri clari pentru a defini aceasta boala sau conditie psihologica, cum s-o numi. In creierul nostru se invart mereu niste rotite, nu exista buton de shut down. Apoi, cred ca pentru a depista aceste probleme, daca sunt reale sau nu, trebuie cateva discutii cu psihologul.
Sigur ca ce urmeaza e o comaparatie gresita, dar de exemplu multi spun ca au depresie cand de fapt nu e deloc asa, daca citesc mai amanuntit despre asta. Si concret poti afla doar mergand la cineva specializat, nu de pe net. Mai aud si,, ma bagi in depresie'', daca ar fi asa de usor de bagat, ar fi usor si de iesit. laughing
Cred ca fiecare ne imaginam chestii constant, si poate ar trebui sa ne facem griji cand acest lucru nu se mai intampla? Asta inseamna ca neuronii sunt in proces de imputinare, creativitatea scade etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o persoana visatoare? :)

E o diferenta majora intre " daydreaming " si conditia psihologica numita " maldaptative daydreaming".

https://www.google.com/......ps?/search

| eanadandre a răspuns:

Nu e nicio problema, cred că majoritatea ne facem scenarii sau macar ne gândim la ceva, ar fi imposibil daca nu dar na acum se găsesc probleme psihice sau psihiatrice la orice chestie