| Lovelypeaches100 a întrebat:

Salut, asta va parea a fi o intrebare mai scarboasa... cred ca am un hemoroid extern. Nu ma doare, nu ustura, il simt ca e in exterior la atingere, e acolo de ceva timp totusi, dar cand ma sterg acolo dupa ce fac treaba mare, pot vedea in hartie 2-3 punctulete mici de sange. Stiti cum pot scapa de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Hemorzon (unguent si supozitoare) amelioreaza disconfortul si inflamatia din zona anala, determinata de constipatie.
Nu rezolva permanent problema, dar daca ai o alimentatie care te ajuta sa eviti constipatia, hemoroizii si sangerarile apar mult mai rar.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hemroizii dispar daca schimbi dieta, manacand ciorbe si supe multe, vegetale cu fibra, band 2 litri de apa pe zi si eventual luand probiotice (kefir) ca sa-ti schimbi flora bacteriana din stomac, sa nu te mai constipi, ca asa se faci hemoroizii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt creme la farmacie care se elibereaza fara reteta trebui si un stil sanatos de a manca. daca aveai hemoroizi extern sangereai, aveai mancarini si dureri, tu ai intern.

| Lovelypeaches100 explică (pentru anonim_4396):

Il consider extern pentru ca il pot vedea, pe cel intern nu l-as putea vedea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Am inteles... O avut si fratemiu da nu stiu cum la tratat.