| WizzArd3344 a întrebat:

Salut! Astazi am avut impresia ca in timp ce mancam am inghitit o bucatica mica de plastic (am simtit zgariandu-ma in gat). Ideea este ca nu am alte simptome, nu ma doare cand inghit, nu ma ustura, nu ma doare burta, nimic. Singura problema este urmatoarea: simt un nod in gat, cam pe la marul lui Adam si se amplifica putin la inspir. Acum ma gandesc la 3 variante:
1. Bucatica a ramas in gat, desi asta nu prea cred, deoarece nu simt nimic incomod in gat.
2. Bucatica a ajuns in stomac si m-a zgariat in interiorul gatului.
3. Este datorita panicii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca a fost doar o impresie gresita si chiar daca ai inghitit-o este deja in stmac sau pe intestine si maine iese afara.
Din atata lucru nu moare nimeni!

Panica pentru ce?
Odata ce nu stii nici macar daca ai inghitit ceva?
Cred ca trebuie sa judeci logic situtia, ca nu ai motiv sa te panichezi degeaba fiindca nu ai inghitit otrava sau sticla.

3 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Poate că mâncarea era prea fierbinte și ți s-au inflamat laringele, nu ai înghițit nimic. Încearcă niste Strepsils și vezi dacă senzația de nod în gat persista.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Cred că varianta 2. Dacă ți-a ajuns un plastic în organism îl vei elimina întreg. Oricum este de dimensiuni mici dacă nici nu ți-ai dat seama, așa că eu zic că n-are nimic… nu-ți fă griji. Sau poate nu a fost niciun plastic ci doar mâncare care ți-a iritat gâtul și te-ai speriat degeaba…

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Am pățit o dată același lucru ca tine.
Ori ai înghițit bucățica și acum a ajuns în stomac, dar te a zgâriat pe gat și de aceea te simți jenata la gat.
Ori (cea mai posibila varianta) te panichează degeaba.
Dar. oricum, nu este nmn grav.
Zi frumoasă! happy