| anonim_4396 a întrebat:

Cam de 2 saptamani simt un disconfort continuu in gat, in zona marul lui adam. Problema este ca simt acolo un fel de corp strain, ba mai mult, atunci cand inghit in gol simt un nod. Atunci cand inghit mancarea, ori inghit lichide, aproape ca nu mai simt deloc senzatia de nod. Vreau sa va precizez ca nu mai am alte simptome, raceli, etc. Ce poate fi? Sunt foarte speriat pentru ca nu stiu daca este vorba despre ceva foarte grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa ceri sfatul medicului, o vizita si un control de rutina nu dauneaza...
O zi buna sa ai happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Disconfortul acesta a apărut brusc? A ti baut apă rece? Nu a ti inghitit vreun os de pește? Acele oase mici nu se observa atunci cînd mîncati pește, dar odata inghitite acele oase pot face mult rau in corp, multa sanatate.

| SatanaM a răspuns:

Ai incercat sa vizitezi un doctor, sau sa cauti pe un site?
Am avut si eu ceva acum ceva timp, e de la glanda, sau ceva!

| Jipa95 a răspuns (pentru SatanaM):

Am vizitat chiar astazi medicul de familie, m-a trimis la radiologie, mi s-au facut niste analize, maine urmand sa ma duc dupa analize pentru ca radiolozia pulnonara a iesit ok. Nu inteleg ce legatura are radiologia cu problema explicata de mine, dar in fine.

| SatanaM a răspuns (pentru Jipa95):

Macar imi dai funda?

| anonimg a răspuns (pentru Jipa95):

Este bine ca ai mers la medic. Radiologia arata doctorilor orice corp strain situat in organism sau vreun lucru asezat nelalocul lui pentru ca sa stie unde sa intervina.
https://www.google.ro/......ps?/search

| Jipa95 a răspuns (pentru anonimg):

Radiologia poate arata doctorilor daca in corp se afla spre ex o tumoare sau pentru asa ceva se fac teste diferite?

| anonimg a răspuns (pentru Jipa95):

Nu sunt medic si nu lucrez in domeniu, dar la radiologie ar trebui sa se vada daca este vreo tumoare sau nu. Numai daca medicii suspecta ceva, atunci ar continua verificarile.
Cauta sa indepartezi teama. Macar daca teama ne-ar face mai sanatosi am invita-o cu bratele deschise in viata noastra; dar nu este asa. Si inima cu ti-a gresit de o impovarezi cu gandul acesta negativ?
Nu degeaba majoritata persoanelor care au problema ta sunt li se spune ca este si din cauza stresului. Probabil si din cauza aceasta a aparut senzatia de nod in gat. Uita de ea. Fa-ti datoria: mergi la medic pentru verificari caci asa trebuie facut; dar nu baga prea mult in seama problema aceasta. Fa tot ce iti sta in putere: pe langa indepartarea oricarui tip de stres, cauta sa mananci sanatos evitand cat mai mult posibil carnea, lactatele si ouale.