| Andr3y25 a întrebat:

Astazi de dimineata, am facut si eu la piept cu o haltera de 10 kile 1 serie de 20.Si dupa am observat ca daca incercam sa tin mana dreapta nu puteam.Tremura putin,si cotul parca opunea forta sa nu il indrept happy.Nu ma doare, dar daca incerc sa il indoi parca tendonul opune forta si se incordreaza muschiul.
Nu s-a umflat nimic. Vreau sa stiu daca nu este ceva grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeAreLegion a răspuns:

Nu nu este ceva grav, dar majoritatea incepatorilor fac greseala asta, bine tu ai facut vreo 3 dar in fine, in primul rand sper ca ai peste 14 ani iar daca ai prima greseala e ca nu are rost sa faci 20 de repetari pentru ca nu e nevoie a doua greseala 10 kg e prea putin, piteai sa faci cu 25 kg 4 serii a cate 6-8 repetari, pentru ca o singura serie nu stimuleaza cresterea musculara iar 20 de repetari nu prea ajuta pentru ca hipertrofiaza tesutul muscular cel mai bine e sa te apuci de sala pentru ca acolo ai toate conditiile si aparatele necesare pentru a construi un fizic frumos si in plus vei avea si un antrenor sau te vor ajuta cei experimentati, mult noroc!

| Andr3y25 explică (pentru WeAreLegion):

Eu am facut din curiozitate

| Andr3y25 explică (pentru WeAreLegion):

Este 12:25 noaptea acuma incepe sa ma doara daca indrept cotul :! Nu este o durere insuportabila dar mie tot mai greu sa misc bartul.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O haltera are 2.2 metri si 20 kg fara niciul disc pe ea

sub 20 de kg, nu se poate numi haltera

ce ai tu este o bara amarata, careia ii spui "haltera" ca esti un copil mic paralel cu sportul

| Andr3y25 explică (pentru Cosmin86):

Cred ca m-ai intales gresit ..Eu luasem o greutate (gantera cred ca se numeste)
de la fratele meu, si am incercat si eu din curiozitate sa fac, dar nu am facut incalizre nimic am facut direct.Si acuma am febra musculara.Copil mic nu sunt (fac 17 ani in noiembrie laughing ) si nici paralele cu sportul nici atat jucand fotbal de performanta pana la varsta de 13 ani (m-am lasat din cauza ochelarilor avand miopie nu am mai putut continua).Eu cerusem un sfat util nu sa vi tu sa imi dai lecite nenea muschuiulete

| NeymarJr11 a răspuns:

Catni ai ai daca o haltera de 10 kile, e grea inseamna ca nu esti obisnuit cu greutatile. Lasale nu te mai pune pe ele, ca organizmu nu poate duce.
S-au poate aveai febra, de nu puteai tine mana drept.