| Victor21 a întrebat:

Ieri am fost la un meci de fotbal cu baietii, iar din greseala am dat mingea de fotbal peste un gard de sarma, am fost nevoit sa sar dupa minge sa-o recuperez, iar cand am sarit inapoi am observat ca m-am zgariat in palma stanga langa degetul mare, zgarietura a fost sa zic asa. medie. adica a curs putin sange dar am fost la pompa de apa sa curat rana. Gardul era de sarma nu parea ruginit. ce zicieti ar trebui sa ma duc la spital sa fac un anti-tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Nu trebuie sa te alarmezi chiar din orice!
...dezinfecteaza rana des!
si daca vezi ca tot nu se vindeca. atunci du-te la doctor!
desi chiar nu cred ca e cazul!

4 răspunsuri:
| AaDdYy a răspuns:

Frate eu nici nu m-as fi gandit la asa ceva sa te duci la spital pentru atata lucru, daca tu vrei sa ai sigurata du-te dar te sfatuiesc sa de duci pe acolo doar daca e adanca taietura, dai si tu cu un pic de spirt sa dezinfectezi rana sau pune un bandaj.

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

Eu zic sa te duci, ca sa dormi linistit. eu m-am intepat usor cu un cui in picior si m-am dus. e foarte periculos

| Victor21 explică:

In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri, am decis sa nu merg din moment ce gardul din sarma nu era ruginit iar "zgarietura" e destul de superficiala.

| silmat a răspuns:

Mingi de fotbal pe www.silmat.ro