| AlexIm123 a întrebat:

Salut! Astăzi mi am făcut detartraj, și aș avea nevoie de niste păreri, ce este recomandat sa mănânci după asta sau ce n ai voie, daca ai voie sa mănânci cald, rece, ce alimente n ai voie, cum poți întării dantura după detartraj
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie să mănânci chestii cu pigment puternic vreo 24 ore
Sfecla, cafea, cola

| sierra1 a răspuns:

Nu sunt recomandări in sensul ăsta.

| Anonimul151 a răspuns:

Poți să mănânci și să bei orice. Nu există ceva ce să nu poți manca sau bea. După detartraj trebuie să aștepți 1-2 ore, și după poți manca și bea orice. Cu condiția să nu fie lucruri reci, fierbinți și picante. Câteva zile, gingia și dinții vor avea sensibilitate la aceste lucruri.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Sa nu mai consumi cateva zile cafea, tutun, zahar, alcool