| Dianaaaaa82 a întrebat:

Buna! Care ar fi cauza ca după un tratament de canal al unei masele de minte, făcut acum 2 luni, sa incep sa am sensibilitate dentara la rece și la cald? La dulce nu, doar rece și cald.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Naavin a răspuns:

S-ar putea, totusi, sa nu-ti fi "omorat" nervul asa cum trebuie. Mie mi-a facut obturatie de canal la un premolar, care are in mod normal 2 canale prin care se afla terminatiile nervului. Premolarii mei au 3 canale, nu 2, cum ar fi normal, deci daca nu ar fi obturat si al treilea canal as fi ramas cu dureri ulterioare. In cazul meu, asta inseamna si ca toti dintii si toate maselele au un canal in plus.

Iti recomand sa mergi la doctor si sa ii ceri sa te trimita la o radiografie dentara, acolo se vede clar care este problema. Daca ai orice fel de sensibilitate atunci eu tind sa cred ca nu s-au obturat toate canalele. In mod normal, nu mai ai cu ce sa simti acea sensibilitate, daca obturatia s-a facut corect. Mie dupa ce mi-a reconstruit premolarul nici macar nu m-a mai anesteziat, si n-am simtit absolut nimic.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi la dentist pentru a primi o explicatie pertinenta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nervul maselei este expus mai usor la temperaturi.

| Dianaaaaa82 explică (pentru StoicAnalysis):

Nu mai am nerv, mi s-a făcut tratament endodontic.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Dianaaaaa82):

Pai si daca nu mai ai nerv, e imposibil sa simti sensibilitate la acea masea.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Aparent te doare varful radacinii pulpei dentare. Am cautat acum sa vad cum de te doare fara nerv. In cazul asta trebuie sa te duci la dentist si sa specifici asta.