| UnNumeScurt a întrebat:

Aveti idee de ce imi tot apar cosuri, si puncte negre pe brate? Imi apar doar la umeri, si putin pe spate, si pe muschi mai rar. Sunt multe si marunte, ce pot sa fac sa nu mai apara? Si pe barbie ies mereu cosuri, si mereu in aceleasi locuri. Cum pot sa scap de aparitia acestora, sa nu le mai sparg? Dau funda, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stai cat mai mult in soare, le usuca.

| Violleta2022 a răspuns:

Caldura, transpiratie, praf... si lipsa dusului!
Fa macar 2 dusuri pe zi, dar spala-te serios cu apa calda si sapun, si freaca cu un burete, sa vezi ca nu mai ai nimic!

| andreeahtml a răspuns:

Probabil apar de la căldură, încearca cu miere, are proprietăți antifungice și ajută și la coșuri

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa scapi de punctele negre, ele nu vor "pleca" decat daca sunt scoase. Le poti scoate la salon (ceea ce iti recomand, am incercat si merge chiar bine) sau prin Black mask (care nu merge chiar la toti). Cat despre cosuri, daca sunt de culoarea pielii ele pot aparea (pe corp) daca (asta e doar un exemplu) ai transpirat si apoi nu ai facut dus sau ai mancat neadecvat. Daca vrei sa scapi de toate acestea, recomandarea mea cea mai mare este sa te duci la un dermatolog. Doar el iti poate spune cu exactitate motivul si ce trebuie facut. Sper ca te-am ajutat! Mult succes! big grin