| Steve_Stefan_1993 a întrebat:

Salut,azi am fost in parc cu prietenii si mi-am tra s o entorsa si ma doare un pic piciorul (glezna) si ma gandeam ca ma puteti ajuta in sensul sa-mi spuneti cum as putea sa ma tratez.mai repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Compresa cu bitter suedez

| MyWorld a răspuns:

Cumpara-ti de la farmacie Clafen gel/crema ( la tub).
Administrarea pentru afectiuni inflamatorii si traumatisme ale tendoanelor, ligamentelor, muschilor si articulatiilor.

| AnnaAnnne a răspuns:

Si eu am avut entorsa si mi.am pus gheata la glezna era umflata si vanata si nu mi.am fortat piciorul, am folosit LiotonGel si in maxim o saptamana mi.a trecut. Sper ca te.am ajutat, o zi frumoasa!

| AlbaAura a răspuns:

Daca te doare tare ia un calmant sau antiinflamator.Algocalmin,ketonal,aulin,tador,aspirina,midocalm,cere mamei tale unul din acestea, oricare. Pune compresa cu apa statuta(fiarta si apoi racita) iar inainte de culcare incearca si fa un masaj usor cu un unguent sau gel antireumatic. Daca se umfla putin nu e o problema dar daca te doare si se agraveaza du-te la medic.Sanatate.

| Anna333 a răspuns:

Cel mai simplu si recomandat si de doctor la entorse anti-inflamator si puneti un pansament cu alcool mentolat(ieftin din farmacie), iar peste pui o fasa elastica. Stai noaptea cu ea. A2a zi vei fi mai bine

| rady16 a răspuns:

Salut.Pune un compres cu gheata ca sa scapi de umflatura. Poti folosi niste geluri ca FastumGel sau LiotonGel. Totusi daca nu scapi de durere mergi la medic, daca e fracturata glezna pot aparea complicatii. Insanatosire grabnica.