| Andreea9222 a întrebat:

Cat de tare te doare o entorsa la glezna?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madalina2727 a răspuns:

Depinde de entorsa.Foare tare nu doare, e o alungire a ligamentelor. Dar trebuie sa te duci la medic pentru imobilizare cu bandaj.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai tare decat o ruptura! Ruptura se pune in ghips si gata, te-a durut si nu te mai doare. Dar entorsa nu se poate pune intotdeauna in ghips, si de cate ori calci te doare pana in varful capului!

| elena a răspuns:

Nu poti pune piciorul pe pamant, dar daca nu tratezi entorsa la timp si cu multa seriozitate, cu piciorul in repaus total macar trei zile, aceasta durere o vei simti mereu, mai ales la schimbare de vreme si oricand esti predispus la o alta entorsa, deoarece ligamentele nu mai au aceeasi elasticitate; pe timpul tratamentului entorsei trebuie purtat un ciorap medicinal special pentru asemenea boala.

| wannabe a răspuns:

Foarte tare daca nu o bandajezi cu un bandaj medicinal si nu o dai cu o alifie anti-inflamatoare.

| lowfive a răspuns:

Nu doare foarte tare, dar nu mai poti pasi cum trebuie cateva zile, apoi vreo luna nu mai ai voie sa o soliciti (sport etc) pentru ca incepe sa te doara din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare rau. Tata a avut tripla fractura la picior si putea sa calce pe el, desi schiopata. Abia l-am convins sa mearga la doctor. Deci nu neglija si du-te la doctor. Daca ai fost deja si tot doare, vb. cu medicul de familie. Succes!

| lore23 a răspuns:

Nu doare fte tare, doar ca nu poti pasii. Bunica mea ma infasa cu coji de varza si in 2 zile -3 imi trecea.:*dar cel mai bine ar fi sa te duci la medicbig grin