| Alex714 a întrebat:

Salut,azi dimineata cand am incercat sa ma dau jos din pat am simtit o durere la gat si la umarul drept.Nu pot misca capul in partea dreapta pentru ca ma doare...RAU.Cred ca mi-am sucit gatul in timp ce dormeam..Cum scap de aceasta durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Probabil ai facut torticolos. O sa treaca in 2, 3 zile, poti lua ceva antiinflamatoare daca nu ai probleme cu stomacul. Du-te la medic pentru reteta sau intreaba la farmacie... iti recomand Vimovo, Diclotard sau Paduden. Sau Mydocalm.
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/torticolis_2489

| zaratu a răspuns:

Ai dorminit in arte si ti-au amortit muschii

| Robertamirela23 a răspuns:

Maseaza-l si misca-l cat mai mult

| StefanERC a răspuns:

Incerci sa te ridici si sa misti gatul masand zona care te doare.

Ai putea incerca sa aplici un EFT pentru durere de gat http://www.emofree.com/

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru StefanERC):

Nu functioneaza! :-P

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Masezi dar trece in 1-2 zile eu cred ca nu ai dormit bine adica cu gatul cumva intr-o pozitie ciudata stai linistit ca trece!

| Addush a răspuns:

Daca te doare foarte rau ar fi bine sa mergi la doctor, dar daca durerea e suportabila eu iti recomand un masaj cu o crema pentru dureri musculare si la noapte sa incerci sa dormi pe spate sau pe burta fara perne.