| Andersann a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit cu o usturime in gat si persista si acum. As vrea sa stiu cum m-as putea trata cat mai repede, pentru ca peste 4 zile o sa trebuiasca sa plec la mare. Ma mai doare un pic si capul si transpir destul de des, mai ales noapte ( cred ca din cauza caldurii ). Alte simptome nu am, nas infundat, febra, frisoane etc. Ce tratament ar trebui sa urmez? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LoryC a răspuns:

Ia tantum lemon, ca sa dezinfecteze zona si ar trebui sa iti treaca pana pleci la mare.

| Andersann explică:

Ar trebui sa iau antibotice? Ce parere aveti?

| Dee68 a răspuns:

Bea un parasinus, iar pentru gatul care te ustura, incalzeste lapte si pune 2 linguri de miere. O sa te usture cand bei, dar dupa usturimea dispare.

| brandutzu a răspuns:

Poti lua strepsils. Antibioticele nu isi au rostul atata timp cat nu ai febra si nu e bine sa le luam dupa ureche. Daca in trei zile nu cedeaza durerea, mergi la medic.

| Jurca_Alex_2000 a răspuns:

Du-te la farmacie şi ia-ţi nişte pastile de omega 3-6-9.
Fă duş la 10-18 grade (rece dar nu ca la robinet)
Încearcă să vorbeşti puţin şi să bei multă apă (gure mici, de multe ori)
Odihneşte-te. Dacă în 2 zile problemele persistă visitează un medic.