| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut. Azi după amiaza am călcat intr-un cui cu ghetele, cand mi-am dat jos era un punctulet mic rosu, dureros puțin, după 1h m-am uitat si acum si nu se mai vede nimic, nici nu doare. Sange nu a curs deloc. Pot face tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Rmat a răspuns:

Salut, daca nu ti a curs sange asta inseamna ca (,) cuiul nu a ajuns pana la sange, deci teoretic nu, nu poti sa faci.

| BuGsstormbunny explică (pentru Rmat):

Nu a curs deloc, doar am avut un punct rosu unde am fost înțepat. Noroc cred ca au fost cu ghetele ca nu a intrat adânc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se-ntâmplă nimic. Trebuia să speli puțin locul cu apă și săpun, clătit, si apoi, trebuia aplicat un strop de betadină (poți să o faci și acum, dacă ai in casă; și e bine să nu îți lipsească din "trusa medicală")

| florin926481f a răspuns:

Nu se intampla nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

Am spălat după o ora cu apa si săpun apoi am pus spirt sanitar.