| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi dupa ce am fumat o tigara(Kent Lung) am vomitat si am inceput sa simt junghiuri prin cavitatea toracica.
Nu e prima tigara, am mai fumat vreo 3-4 cu menta inainte si n-am patit asa rau, ba chiar incepusem sa ma obisnuiesc.
Ma simt extrem de rau, si nu inteleg de ce. Nu incepeti cu "lasa-te ca nu e bine", ca asta poate zice oricine.
Vreau sa raspunda doar cei care stiu ce problema am, sau daca e normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Chiar nu vrei sa intelegi ca tigara ucide? happy

| Lola05 a răspuns:

Hai măi fraților, v-ați găsit voi repede să-i dați omului sfaturi cum că țigara ar ucide și să nu mai fumeze, că nu e bine și bla bla bla... ce v-a apucat? Serios acum, ce-aveți cu omul?
Eu zic să facă ce dorește, că doar e corpul lui!
Așa că, omule, nu te lăsa dacă nu vrei! Că doar nu te obligă nimeni să nu fumezi laughing
Chiar e indicat, dacă ție îți place ideea că ai să puți non-stop a tutun, vei avea respirație urât mirositoare mereu (crede-mă, guma nu ajută!), plămâni afumați, probleme la efort fizic (uneori e o performanță să urci 4 etaje fără să gâfâi, ca fumător). Dar pentru asta s-a inventat liftul, așa că nu trebuie să-ți faci griji.
E fain și să arunci cu banii pe fereastră și uneori să nu-ți ajungă pentru lucruri de care chiar ai nevoie, pentru că îți trebuie țigări. Mai ales când ești pe banii tăi, e foarte fain să lucrezi pe minimul pe economie și jumate din salariu să se ducă pe țigări. Simți cu adevărat că trăiești, viața e o continuă aventură!
E chiar tare fain să simți că ai o dependență, e un lucru tare frumos, e ca și cum ai avea o relație. Cu un pachet de țigări. Sau mai multe. Privește partea bună: un pachet de țigări niciodată nu se supără pe tine că ți-ai mai luat încă unul. Sau încă două. Sau oricât de multe. E o relație bazată pe libertate în gândire.
E fain să fii nevoit ca în fiecare moment liber să fugi repede să-ți satisfaci nevoia de nicotină. E minunat să ajungi să bagi țigări "ca să te calmezi" când simți că ești nervos. Păi ce te poate calma mai frumos decât o țigară?
E fain și faptul că substanțele benefice din țigări ajută la potență. La impotență, scuze. Orice gagică își dorește un impotent lângă ea.
E fain să-ți faci analize și să ai plămânii negri. Cui nu-i place negrul? Eu îl ador. La fel și sataniștii.
E fain să tușești dimineața ca boșorogii astmatici și să scuipi o minune de flegmă stagnată acolo în gât peste noapte, cu iz de tutun stătut, e chiar wow să vezi ce multe lucruri frumoase poate face corpul tău cu un pic de ajutor din exterior.
E și mai fain să te îmbolnăvești de tânăr. Cine naiba vrea să ajungă bătrân și ramolit? Nu mai bine tânăr și ramolit? Parcă altfel sună.
Serios acum, nu văd de ce nu ai fuma laughing E un lucru foarte cool și te ajută mult, pe toate planurile. Na, ce să zic, nu-ți asculta corpul, că e prost și nu știe ce vrea. Nu-i asculta nici pe fraierii ăștia care te sfătuiesc să te lași. Ce știu ei? Insistă în continuare cu fumatul că va fi foarte fain! Good luck!

| AssoX a răspuns:

Fumati frate sa va dati smecheri si peste 10 ani va plangeti ca nu va puteti lasa, o chestie mai tampita decat asta chiar nu exista... Dupa ce vomiti si simti un ``junghi`` in cavitatea toracica tu tot vrei sa dai inainte cu canceru ala, bravo.

| GoStar a răspuns:

Lasa-te, ca nu e bine.

| LaurentiuBln a răspuns:

Corpul tau respinge otrava din tigara, daca tot o sa-i dai tigara o sa se obisnuiasca si nu o sa mai ai nimic, deci continua sa fumezi si ai sanse mari sa mori mai tanar/a doar la inceput iti arata ce inseamna de fapt dupa o sa lupte impotriva ei si o sa se obisnuiasca dar in timp o sa ajungi la cancer pulmonar sau boli cardiovasculare, impotenta daca esti baiat, deci te sinucizi fara sa iti dai seama. Iti dau eu urmatoarea tigara?