| sammyr a întrebat:

Azi m-a prin un caine mic de statura de picior. Am decat o zgarietura foarte mica de abia se vede dar mi s-a invinetit locul. Sunt in clasa a 10-a si am facut un vaccin la scoala parca anti tetanos. Trebuie sa ma duc la spital? Multumesc de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alisayer a răspuns:

Am crescuta la tara si mai in fiecare zi umblam cu muscaturi de ciine si zgirieturi de pisici, si nu mi-a fost nimic. Da tu sa te duci la medic, parca chiar esti de cristal. Pune niste apa hidrogenata sa dezinfectezi rana si totul o sa fie ok.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nevoie să mergi la medic. Pui compresă rece pentru a ajuta la absorția sângelui din țesut.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Nu e nevoie de antirabic stai liniștit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu,nu trebuie să te duci la spital.
Poţi pune compresă rece pe locul afectat.
Te pup!

| xXSpikeXx a răspuns:

Poti sa te speli foarte bine la rana su sa te dai cu niste spirt.
(Asa am patit si eu peste 1-2 zi mi-a trecut rana)