| urspaul40 a întrebat:

Am calcat aseara intr-un cui un pic ruginit cred sau poate nu era ca nu l-am vazut ca era noapte.Cuiul mi-a intrat in picior un pic si nu am facut anti-tetanos, eu sunt clasa a 6-a. Am facut la scoala ceva vaccin? Sau ce o sa mi se intample. A si tati mi-a supt rapid acolo unde era rana si a iesit sange.VA ROG DOAR RASPUNSURI SIGURE.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Mergi la medic pentru ca este foarte periculos sa lasi asa fara sa faci ceva, nu conteaza ce ai facut inainte.

4 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

De obicei fiecare persoana trebuie imunizata cu 3 doze antitetanos pe durata unui an. Revaccinarea se repeta dupa 10 ani.
In clasa I -a se face vaccinul DT. Daca ai lipsit sau ai refuzat vaccinarea, e alta poveste. Cum ultimul vaccin antitetanos a fost facut in urma cu 5 ani, recomand un vaccin antitetanos. Indicat este sa-l faci la mai putin de 48 de ore dupa ranire.
In strainatate se elibereaza un buletin pentru antitetanus.

| FatalScream a răspuns:

Du-te la dorctor, deoarece numai el stie ce ai tu.noi nu putem sa te ajutam cu absolut nimic in legatura cu problemele de sanatate.

| SabIsAwesome a răspuns:

Du-te la doctor!

| FreeBSD a răspuns:

Sall. Cel mai bine este sa dai cu spirt sa nu se infecteze. Dupa, daca nu ai facut antitetanosul, du-te la spital sa ti-l faca. Si gatawinking