| FaraNumeCaSeFura12 a întrebat:

Acum 18 ore m-am zgariat putin intr-un fier ce parea ruginit. Mi-a curs sange, dar am curatat locul taieturii cu apa oxigenata. I-am zis mamei sa-mi faca vaccin anti-tetanos (deoarece nu mai stiu can am facut acest vaccin ultima data), dar o tine pe a ei zicand 'Dar nu-ti trebuie ca nu-i mare zgarietura!'. Ar trebui sa il fac neaparat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

N-ar strica să îl faci. E o zgârietură cu fier ruginit.
Tetanosul te curăță, adică deces.

| FaraNumeCaSeFura12 explică (pentru sadrian46):

Sa stii ca n-ar strica, mai ales ca simt ceva discomfort parca la mandibula. Nu ii tare discomfortul dar este prezent ineori.

3 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Poate vrea să scape de tine...

| FaraNumeCaSeFura12 explică (pentru gothicbat):

Nah, am fost acum la doctor si a zis ca sunt protejat pana la 18 ani asa ca XD