| sfdshsnsa a întrebat:

Salut, azi m-am luat la cearta cu un coleg., si s-a ajuns la bataie, l-am batut i-am spart nasu etc...nu asta conteaza.Am primit si eu un pumn in maxilar pe partea stanga. Durerea nu pot sa zic ca e insuprotabila, s-a umflat, il simt greu si ma doare mai ales atunci cand il incordez. Ce am oare? e rupt? ce sa-i fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Ah, bataie la scoala si la mine s-a intamplat asa azi, dar la noi s-a aruncat cu scaune I don't want to see
Noroc ca nimeni nu s-a accidentat.
Acum in legatura cu maxilarul tau.
Nu cred ca e rupt.Din cauza loviturii te doare. Poate pe maine dimineata dupa ce te vei trezi nu o sa te mai doara.
Daca te doar in continuare du-te la un medic.Acesta o sa te consulte si o sa te trimita sa faci un film. Dupa ce faci filmul te vei reintoarce la medic, iar acesta va vedea ce este cu oasele tale.
Succes.

| Teo a răspuns:

Mergi la Maxilofaciale si te lamuresc ei cu ce ai si data viitoare ai grija.

| CodrutM a răspuns:

Eu am avut maxilarul usor dislocat in urma unei batai.
Se poate sa fie asta, se poate sa fie doar o vanataie.
Lasa, te faci tu mare.

| sfdshsnsa explică:

Pai ma, a fost vina lui el m-a confundat, chiar daca ceilalti i-au spus ca nu am fost eu.A venit la mine si m-a amenintat.I-am spus, daca ai tupeu da`i.SI m-am intors cu fata, si m-a plesnit rau de tot.Atat a fost de ajuns.Eu fac kickbox de 1 an si ceva.el nu stia asta...

| RaZ4Ing a răspuns:

Este doar deplasat din locul lui. in 2 saptamani o sa fii ca nou! Nu te mai bate ca i-am mai spart si eu unuia gura de i`a cazut un dinte si pe urma ma cauta cu dintele in mana sa i`l platesc sa`si puna altu laughing) Stai si tu cuminte.

| roormaf12 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la dentist.

| Dellz a răspuns:

Zic sa te duci la mediic, ii cea mai sigura cale! decat sa asculti niste remedii si sfaturi care ti-ar putea face mai rau