| Lukasz a întrebat:

De ce cand imi incordez capul, nu stiu cum sa va explic ma doare sub urechi, aproape de maxilar. mai ales pe partea dreapta, dar nu e umflat deloc, m-a durut in gat ieri. Insa azi nu. Pot fi amigdalitele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă o să cauți în dicționar cuvântul "ipohondru", cu siguranță deasupra este poza ta.

Ai pus peste O SUTĂ de întrebări legate de toate bolile închipuite pe care le ai, de la julituri la fotbal până la cancer și de la dureri în gât până la diabet.

Singura problemă pe care trebuie cu adevărat să o tratezi este asta:

IPOHONDRÍE, ipohondrii, s. f. Stare psihică morbidă, caracterizată prin neliniște continuă, teamă și preocupare obsesivă de starea sănătății proprii; idee fixă a cuiva care crede că suferă de o boală pe care în realitate nu o are. Dezechilibru nervos manifestat prin teama exagerată de a contracta o boală sau prin ideea fixă că suferi de o boală pe care în realitate n-o ai. V. neurastenie

| Lukasz explică (pentru johnnny123):

Da, stiu ca sunt ipohondru. Insa nu am altundeva unde sa intreb sa ma mai calmez.
Am fost foarte racit zilele astea, si nu doar pentru ca asa cred eu, nici nu puteam sa vorbesc, iar acum ma doare cum am scris. Daca tot te deranjeaza atat de tare intrebarile mele imi poti da block. Nu sa intrii in dex si sa-mi spui ca sunt ipohondru. Sunt asa ca am o bunica la fel ca mine, si de cand eram mic si ma durea ceva tot zicea lui maica-mea ca daca am aia, si acum ma tem de orice durere. Nu vorbi daca nu cunosti. Stiam deja asta, insa nu ma pot trata, este imposibil, eu si cand eram la mare in loc sa ma distrez stateam si cautam simptomele uneri dureri sau ceva. Insa voi incerca sa ma schimb.Iar de cand eram mic aveam enterocolita acuta si ma ducea mama la o doctorita care tipa la mine, si ea credea ca am nu stiu ce la ureche, cand eu vomitam si aveam diaree toata noaptea, si acum nu am curaj sa merg la medic, imi este frica. Asa ca intreb aici sa ma mai linistesc. Imi poti da foarte usor block daca te deranjeaza intrebarile mele, sau doar scroll, nu e greu.

| johnnny123 a răspuns (pentru Lukasz):

Și cu ce te ajută răspunsurile unor oameni fără pregătire medicală despre cancer, diabet, enterocolite, infecții, infarct sau mai știu eu ce. Cum anume "te liniștesc" aceste răspunsuri, având în vedere că revii mereu cu alte și alte întrebări?

Tu în loc să adresezi problema reală și să mergi la un psiholog, pui un șir nesfârșit de întrebări care nu fac altceva decât să-ți adâncească tulburările.