| Rooobi a întrebat:

Salut, azi mi-am zgariat lentila la ochelari de vedere si nu ma deranjeaza la vedere? N-am bani sa schimb lentila acum, o sa-mi afecteze vederea? Zgarietura pe lentila e mica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Nu,nu e nimc grav. Si eu am avut la o pereche de ochelari de vedere lentila zgariata, de fapt ambele lentile erau zgariate, nu s-a intamplat nimic.

PS:poti intreba un medic daca vrei sa fii sigur, dar nu are nici o importanta atata timp cat lentila este in stare buna, o simpla zgarietura nu poate afecta ochiul.

Pa, pa!

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Daca este o zgarietura superficiala si nu reprezinta niciun discomfort, atunci nu e nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine. Ideal este sa mergi la un loc specializat si sa ceri acolo o opinie. Asta ca sa nu risti sa iti fie afectata vederea.

| trolololo a răspuns:

Nu afectează. E ca și cum nu ar exista pentru ochi. Ochiului ii este imposibil sa focalizeze pe zgârietură dacă este fina.

Ca fapt divers. Ochiul vede tot timpul nasul, dar a învățat sa îl ignore. Când te uiți la televizor îți vezi nasul? Nu.

| HardCore7750 a răspuns:

Daca zici ca ne te deranjeaza, nu e nici o problema

Răspuns utilizator avertizat
| Darius_Opro_1995 a răspuns:

Pai daca zici ca nu te deranjeaza la vedere nu e nici o problema, iti afecteaza ochiul atunci cand o vezi daca ai ochelari pusi, dar daca zici ca nu atunci nu e nici o problema!