| Ady97 a întrebat:

Salut TPU,deci port ochelari de vedere si mi-am zgariat lentila dreapta,nu este foarte mare zgarietura,dar totusi o sesizez atunci cand ii port,daca-i port asa, poate sa-mi agraveze vedere, nu am bani de alti noi acum si de aia am pus aceasta intrebeare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Daca atunci cand iti pui ochelarii, iti fuge privirea involuntar la zgarietura, da este o problema pentru ca ochiul se va concentra sa focalizeze mereu in acea zona, lucru pe care nu trebuie sa il faca. Daca nu este atat de mare incat sa te determine sa faci ce am scris mai sus, cel mai probabil e ok.

| Ady97 explică (pentru CristianCRS):

Nu este atat de mare, si imi mai fuge privirea la zgarietura

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca te va afecta psihic.
O sa te oftici de fiecare data cand vezi zgarietura.

| sosostore a răspuns:

Daca iti fug ochii la zgarietura ar trebui totusi sa schimbi lentila. nu cred ca e foarte scump doar o lentila, doar nu schimbi si rama si lentilele

| Ady97 explică:

Probabil o sa ma duc sa intreb ce si cum, ca nu pot sta asa, va multumesc pentru sfaturi