| Yoggy a întrebat:

Salut baietii! Am o intrebare care pare sa nu aiba legatura cu acest site, dar vreau sa va intreb daca aveti o dieta buna si sa spuneti tot detaliat. Am 15 ani si as vrea sa slabesc 20 kg, nu am o perioada anume dar as prefera pana la anul, am posibilitatea sa fac si sport, tin sa mentionez ca am 177 cm si 83kg. Multumesc anticipat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. e atat de simplu. spor. sportul e optional, fa ce iti face placere.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani slabesti foarte usor daca elimini din alimentatie cateva produse: paine, paste, produse de patiserie cu foitaj, dulciuri de orice fel, sucuri de orice fel si apa gazoasa, si alergi cate 1 ora/zi.
In decurs de 1 luna poti slabi pana la 10kg daca faci ce am scris mai sus.
Nu trisa si vei vedea rezultatele.
Cat priveste varsta 15 ani, inaltimea de 177cm, greutatea normala pentru un baiat este de 67-70kg.

| nugasescusernameliber a răspuns:

In primul rand nu aborda o dieta drastica, vei slabi insa vei pune inapoi acele kilograme imediat ce revii la o alimentatie normala. Nu te-ai ingrasat peste noapte, deci nu vei slabi peste noapte.
Adopta un stil de viata potrivit tie, pe care poti sa-l duci pe viitor. Poti sa-ti reduci treptat cantitatea de hrana consumata, in cateva saptamani stomacul ti se va micsora si vei fi satul cu mai putin.
Sau axeaza-te pe o dieta cu putini carbohidrati. Preferabil consuma paste, paine, orez, cartofi in prima parte a zilei, iar in a doua axeaza-te pe proteine (carne, leguminoase de genul fasole, linte, naut, soia, pe seminte si nuci crude si nesarate, ciuperci, etc) si legume cat de multe.
Eliminarea zaharului te va ajuta mult, aici fi atent si la zaharul ascuns, citeste eticheta produselor. Prajelile de asemenea nu au ce cauta intr-un stil de viata sanatos.
Iar sportul poate sa-ti faca numai bine, fa cat de des poti si ai timp.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Eu cred ca e cam mult sa slabesti 20 de kg. Daca ai posibilitatea sa faci sport, pai cu asta ar trebui sa incepi.Nu mai manca pe la fast-food, renunta la prajeli, la bauturi acidulate, intr-un cuvant ai grija de alimentatia ta. Incearca o dieta cu apa alcalina ca sa-ti echilibrezi organismul. Apa alcalina neutralizeaza reziduurile acide, pastrand alcalinitatatea acestuia. Apa alcalina este apa cu ph mai mare de 7 si se gaseste pe rafturile tuturor magazinelor, ex hera, Calipso.Multe boli sunt generate de aciditatea din organism. Apa alcalina ajuta si la detoxifierea organismului.