| Andreeee0098766 a întrebat:

Beau destul de multa cola și am auzit ca este cancerigena, știu ca pare prostesc dar m-a apucat asa sa întreb, este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RainbowThanos a răspuns:

O sa iti enumar mai multe motive de ce Coca-Cola este toxica:
1. Se intampla ca de multe ori sa fie mai buna decat unele solutii de curatare
2. 48% dintre oamenii care consuma bauturi ca si Coca-Cola li-se maresc sansa de infarct si atac de inima
3. Uite ce se intampla aici: https://cdn-prod.medicalnewstoday.com/......a-cola.jpg
4. Uite altceva si mai infiorstor: https://www.romaniatv.net/......09561.html

| TomyBrave2019 a răspuns:

100% nu este ok indiferent de ce provoacă. Îți recomand Sprite, e un suc foarte bun cu multe arome și unele fără zahăr. Este mult mai sănătos decât Cola-ul.
Fanta e bun de asemenea.
Și eu obișnuiam să beau multă Cola pentru că mi se părea "cool" dar acum mi-am dat seama că sănătatea este mai importantă decât să arăți cool.

| Anonima32145 a răspuns:

Coca Cola nu e buna deloc... Adica o persoana care avea barba tot si-a inghitit din ea de avea ditamai ghemotocul de par si aia de la spital i-au zis sa bea Cola =). Ti-as recomanda Pepsi: e mai buna la gust si are mai putin zahar. Acuma ce sa zic... Chimicale sunt peste tot in 2019.

| LPCTSTR a răspuns:

Cancerigenă nu tocmai (chimic vorbind, substanțele folosite nici măcar nu sunt metabolizate, deci nu au cu ce reactiona in tubul digestiv, deci vori ieși așa cum vor intra), bombă calorică mai bine spus și vreau să mă fac înțeles, bombe calorice sunt toate sucurile indiferent de marcă!
Ar trebui chiar în momentul ăsta să te oprești din a mai bea prostia aia pentru că 1: sucurile niciodată nu vor fi filtrate de rinichi, apa conținută va fi absorbită numai la nivelul colonului, când e prea târziu.
2. Sucurile nu cunoțin absolut nimic benefic!
În afară de peste 30 de lingurițe de zahăr conținute de un litru de suc (de orice suc), lucru care este mai adictiv decat cocaina, din sucuri fizic nu ești capabil să alegi ceva.

Fără suparare, aș vrea să te întreb: câte kilograme ai?
Pentru că la 30 de lingurițe per un litru înmulțit cu probabil 4 litri de suc pe care îi bei zilnic, vei afla că tu bei 120 de lingurițe de zahăr pe zi! Unde doza recomandată este DE DOAR 6-8 LINGURIȚE de zahăr pe zi (adică 20-25 grame pentru un adult!, unde 75% din aceste 6-8 lingurite sunt incluse deja in alimentele de zi cu zi cum ar fi painea, mezelurile, branzeturile procesate, etc).

Știi cât înseamnă 120 de lingurițe de zahăr (atenție! Calculate fiecare a câte 4 grame) pe zi? Aproximativ 480 de grame de zahăr!
Practic îtreci doza recomandată cu 2400%!
Absolut alarmant după mine, nu mai spun că ai un risc iminent de crescut de a dezvolta diabet!

Acum vine întrebarea pentru tine: tu te simți normal mâncând zilnic ±480 de grame de zahăr pe zi și îtrecând doza recomandată cu 2400%?
Valorile pot varia, însă, de la suc la scuc și în funcție de doză, eu am făcut un calcul estimativ pentru 4 litri, care ar insemna 2 sticle, primul lucru la care m-am gandit cand ai spus ca bei cam mult.

Sper că acum ai realizat și sper că te vei putea rederesa.
Însă ai grijă, eliminarea bruscă a zahărului din organism te va aduce într-un prag critic pe care sunt sigur că nu-l vei uita ever.
De aceea recomand ca în fiecare zi să tai doaza actuală în jumătate, și tot așa până la 0. Ideal ar fi să compensezi cealaltă jumătate de zahăr cu zaharoză care vine direct din... fructewinking
Sper că la 17-19 ani ai tăi să înțelegi gravitatea subiectului și în principal riscurile la care te spui.
Sănătate!

| venividivici2017 a răspuns:

Dca ar fi sa te iei dupa astea, sa stii ca orice aliment, bautura, vegetale, fructe samd contine ceva nociv.Eu cred ca toate astea au un scop:sa ne "radieze" mai repede, industria farmaceutica sa aiba profit, guvernele samd.Depinde de tine, dar cel putin, poti bea Pepsi Max cu indulcitori.

| Daniel323 a răspuns:

Depinde de cantitate.Eu cred ca daca bei o sticla de 0.25 o data pe luna, ai necesarul de zahar asigurat si iti faci si anticorpi la otrava din ea.

| Demidol a răspuns:

Eu ma intreb un singur lucru: de ce este interzisa in America? Atat si asta spune tot.

| Andreeee0098766 explică (pentru LPCTSTR):

Am 83 kg și 1.93m la 17 ani, sunt genul ala care mănâncă mult și nu se îngrașă.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Andreeee0098766):

Ai un metabolism perfect man, nu-i ca nu te ingrasi.
Insa fi atent, ti-am mai zis, la aproape jumatate de kilogram de zahar nu cred viitorul iti va aduce semne prea bune.
La fel poti fi bine si slab dar sa ai glicemia crescuta si sa ti se lipeasca pe artere si vene bucati de grasime, colesterol si alte substante
Iar daca gramezile de grasime se formeaza pe arterele coronare, poti suferi mai tarziu de atacuri de inima.

| Andreeush a răspuns:

Evident că e toxică, americanii folosesc cola împotriva ruginii.