| Lightdark a întrebat:

Salut bună dimineața la toată lumea am o mare problema de ce când mă trezesc brusc din somn uneori am mișcări ale mâinilor necontrolabile? Adică gen daca mă trezesc brusc și de exemplu mă duc să mă spăl pe dinți etc fac alte activități nu pățesc nimic...doar dacă mă pun înapoi în pat... chiar întâmpin această problema de câteva luni de prin august anul trecut nu mă deranjează tare se întâmplă foarte rar dar as vrea sa știu de la ce poate fi? De exemplu azi dimineață m-am trezit m-am dus la baie m-am întors înapoi în pat am văzut cât e ceasul și 2 minute aproximativ mi-au tremurat mâinile și picioarele incontrolabil de ce? Ieri m-am trezit m-am dus la baie am mâncat ceva după și nu am avut nimic mă poate lamuri cineva despre aceasta problema am fost la analize mi-au ieșit ok nu au găsit nici o problema ce să fie totuși?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi pur si simplu de la o proasta pozitionare a capului-gatului, in timpul somnului.
Incearca sa dormi pe alta perna, un pic mai tare (sau perna dubla), sa schimbi pozitia.
Daca problema persista, mergi la consult neurologic!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil probleme psihice sau neurologice...

| Parakeets a răspuns:

Poate fi un tremur esențial.
Sau nu vreau să te sperii, însă poate fi un început de Parkinson?!
Însă știu că Parkinsonul afectează mai mult doar mâinile, mai puțin picioarele. Bunică-mea are Parkinson și deși îi tremură necontrolat mâinile, pe picioare se ține femeia strong.
Dacă spui că simți și-n picioare, nu știu ce poate fi.

Tot ce te pot sfătui însă, e să mergi la un Neurolog, de obicei acestea de tremur și probleme la nervi și excitația nervilor, nu va fi niciodată vizibilă la analize de sânge și ecograf.
Trebuie să mergi la un Neurolog, de preferat unul bun și nu nea doctoru din satul sau orășelul tău de provincie. Am văzut eu ce fel tratează medicii de provincie. Însă nu te îmbăta nici cu apă rece cu francize precum Regina Maria și Sanador sau mai știu eu ce mare clinică. Ideea este ca să alegi în primul rând medici după recomandări, dar apoi și pe aceia să-i elimini după cum te tratează, după cum te diagnostichează și în final, evident după cum te simți tu acolo, în cabinetul acelui medic.
Însă nu cade în nicio extremă. Asta voiam să transmit.

Și nici nu sta așa, dacă simți că starea chiar se agravează sau e periodică într-o săptămână, să zicem. Ai nevoie de un consult amănunțit la Neurolog și poate și de un CT sau Tomograf. Ca să elucidezi misterul. Și uneori nici cu toate datele pe masă și tot nu se descoperă nimic.

Mai las și ideea să încerci să-ți faci un mic jurnal mental sau pe telefon, și să vizualizezi ce acțiuni sau ce se întâmplă înainte de a avea tremurul acela.
Mă gândeam că poate fi și doar un dezechilibru în organism. Sau o alergie ceva, nici măcar vreo alergie biologică, adică nu ingeri ceva apoi tremuri ci mă gândeam că poate e o alergie psihologică. Poate e un gând compulsiv și o dată ce acela îți invadează gândul te nimicește și se manifestă apoi fizic. Prin ce? Prin tremur.
Sunt destul cercetări și teorii și pe seama asta. De altfel șocul anafilactic este pur și simplu o memorie a traumei. Și o manifestare a traumei. Alergia în sine este o traumă, ce organismul o respinge, prin ce?! Prin manifestații fizice și biologice. Tuse, strănut, șoc anafilactic, transpirație, tremor, frisoane ș.a.
Mă gândeam că poate la fel stă și faza cu tremurul dacă traversezi un episod stresant în viața ta.
Cercetează deci și ipoteza asta, după ce faci analize serioase la Neurolog și acolo nu se găsește nimic. Dar mergi totuși la neurolog, pentru că nu e de joacă cu bolile neurologice. Creierul coordonează tot. Iar dacă acolo ceva e distrus, ți se va distruge întregul tău templu, adică trupul. Nu e de joacă. Atât mai spun.

Sănătate!

| Standt a răspuns:

Nu putem ghici.
Consulta un neurolog.
Neurolog, nu psiholog/psihiatru. Ca multi faceti confuzie.

| RadioEREVAN a răspuns:

Indicat ti-ar fi o vizita la un neurolog. El poate sa iti dea trimitere la CT si IRMN, si de acolo se poate incepe. Raspunsul universal pe care ti-l dau medicii, e ca pot multe si doar analizele arata. Medicina nu e stiinta exacta, ca si matematica iar unele boli se diagnosticheaza prin eliminare. Asta e concluzia la care am ajuns si ca pacient si ca apartinator.
Din ambele ipostaze, unicul sfat e sa abordezi problema cu calm si întotdeauna 2 opinii.