| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salut bunica mea a fost la urologie și i au ieșit analizele astfel:
-flora bogata
-Prezente PMN(lizate)
-Numeroase celule mezoteliale din toate straturile cu modificări reactive.
-Liza celulara.

Diagnostic trimitere:
Hematurie macroscopica. Cistita hemoragica.
Mi-ați putea spune va ro frumos ce înseamnă toate alea mai pe românește. Bunica e bătrână, are 72 de ani și nu a prea fost atenta sau n-a reținut mare lucru din ce a zis medicul. Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In primul rand, ma indoiesc de faptul ca bunica ta a fost la urologwinking

Dar, hai sa luam lucrurile in serios.
Bunica ta are o cistita hemoragica, cauzată de o inflamatie bacteriana la nivelul vezicii urinare.Pentru ca hematuria este macroscopica, inseamna ca bunica ta, atunci cand merge la baie, poate observa cu ochiul liber sange in urina.Corect?
In mod normal ar trebui sa i se prescrie un tratament cu antibiotic (medicul poate cere analize mai amanuntite pentru a depista despre ce bacterie este vorba, dar de cele mai multe ori se prescrie tratament dupa prima analiza).
Bunica ta trebuie sa mearga la medic pentru a primi reteta sau acesta o poate indruma sa faca analize suplimentare.
In cazul in care deja are o reteta, atunci trebuie doar sa o respecte.
Nu stiu ce varsta ai, dar sper ca am explicat pe intelesul tau. Daca nu, ma poti intreba orice.

| sierra1 a răspuns:

Du-te/du-o la medic, analizele nu se interpretează la "colț de stradă" de către cizmari. Asta dacă ții la ea/tine