| Bariel a întrebat:

Salut, bunica mea s-a imbolnavit si nu se poate deplasa. Am aflat ca si-a pierdut cardul de sanatate, deci trebuie sa ma duc la casa de asigurari de sanatate si sa solicit un dublicat si o adeverinta pentru inlocuirea cardului pana la sosirea lui. Ce vreau sa stiu este daca o sa imi ia in considerare cererea daca nu sunt persoana in cauza (bunica mea)? Am dedus dupa cateva cautari pe internet ca pentru a ridica adeverinta ai nevoie de o declaratie de imputernicire...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să întrebi la CASS. Fiind vorba de un contrat între ea și CASS, contract care are consecințe financiare și juridice, s-ar putea ca o simplă împuternicire scrisă de mână să nu fie suficientă ci una semnată la notar. Astfel.
1. Întreabă la CASS să știi mai exact.
2. Contactezi un notar. El vine la bunica acasă contra cost.
3. Cu procura notarială rezolvi în continuare.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa suni la cnas pentru judetul tau si o sa iti dea o adresa de mail unde sa trimiti toate documentele si primesti prin posta

| Bariel explică (pentru anonim_4396):

Si in ce format ar trebui sa le trimit? Nu am (imprimanta, scanner) le trimit direct poza cu documentele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bariel):

Adobe scanner

| Yuoia a răspuns (pentru Bariel):

Daca ai in localitatea ta un centru de copiere, iti scaneaza acolo. Dar eu mai fac poze cu camera/telefonul. E valabil si asa. Apoi trimiti prin mail.
Sanatate bunicei tale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Sună la Casa de Asigurări de sănătate de pe raza județului tău, găsești nr AICI:
https://cnas.ro/case-judetene/
aici îți vor oferi toate informațiile necesare, dacă ai sau nu nevoie de o împuternicire de la bunica ta și de ce acte mai ai nevoie.
Succes.