| Antitot_Laura_1996 a întrebat:

Am pierdut cardul de sanatate primit de la casa de asigurari, insa nu am avut o asigurare de sanatate, chiar daca sunt studenta. Din data de 1 septembrie 2015 m-am angajat, si am inteles ca nu pot face cerere pentru un alt card deoarece il primesc prin posta automat intrand in baza lor de date ca si salariata. Insa am inteles ca acest lucru se va intampla oricum dupa 25 octombrie, iar eu am nevoie de o adeverinta care sa demonstreze ca sunt angajata acum, deoarece doresc sa fac unele investigatii medicale. Este posibil sa primesc ceva de la casa de asigurari, un act. pentru a demonstra calitatea de salariat? Va multumesc

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca :
* Pentru a beneficia de servicii medicale, ai nevoie de o adeverinta care iti atesta calitatea de asigurat la sistemul de sanatate, nicidecum de una de salariat!
* Casa Judeteana de sanatate elibereaza numai adeverinte care atesta calitatea de asigurat la sistemul de sanatate a celui care solicita respectiva adeverinta.
*Adeverinta care atesta calitatea de salariat (angajat) este eliberata numai de catre firma angajatoare.

Daca firma la care esti angajata a facut plata contributiei la asigurarile sociale de sanatate, esti asigurata--- verifica-ti calitatea de asigurat pe platforma PIAS(completeaza casutele cu CNP-ul + cu numarul de verificare de culoare verde):http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

| Antitot_Laura_1996 explică (pentru alessia5158):

Am fost astazi si am aflat ca inca nu am intrat in baza de date ca si salariata, mi-au zis ca abia dupa 25 ocotombrie se intampla asta si beneficiez de asigurare de sanatate automat si tot ce mai trebuie. Multumesc frumos!

| alessia5158 a răspuns (pentru Antitot_Laura_1996):

Asa este! ---plata contributiilor se face pana in 25 ale lunii.

| Anonimuserr a răspuns:

Dacă ai pierdut cardul de sănătate urmează instrucţiunile de aici
http://www.romaniatv.net/......93845.html
Pentru mai multe detalii, conteactează-i aici http://www.cnas.ro/casmb/page/sedii.html
http://www.cnas.ro/casmb/page/eliberarea-cardului-duplicat.html#
http://www.cnas.ro/......distr.html
Nu ştiu procedura dar trebuie întrebat, dacă nu îi suni cu voce dă-le mail şi întreabă în linkul de mai sus la contact!
http://www.click.ro/......recuperezi
Tu nu ai fost asigurată personal, dar eşti asigurată probabil prin unu din părinţii tăi, automat când te angajezi cu carte de muncă sau cum se spune mai nou pe bază de contract, ei sunt obligaţi să-ţi facă şi asigurarea de sănătate şi atunci tu vei fi contribuabilă şi asigurată.
Ia adeverinţă de la muncă ca să ateste că eşti salariată şi contactează-i pe cei de la CASMB. Sigur te vor lămuri, eu mai mult nu ştiu care e procedura. Da, nu este exclus să primeşti de la Casa de Asigurări acel act ca să demonstrezi că eşti salariată. În mod normal se face automat.e Acest sistem oricum se clatină, nu este bine implementat, noi preluăm modele dar suntem departe. Trebuiau făcute studii de fezabilitate înainte, cercetări etc.

| Antitot_Laura_1996 explică (pentru Anonimuserr):

Nu asta e problema principala, nu pot sa fac demersuri pentru alt card. Dar multumesc!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Antitot_Laura_1996):

Ia adeverinţă de la muncă ca să ateste că eşti salariată şi contactează-i pe cei de la CASMB. Sigur te vor lămuri, eu mai mult nu ştiu care e procedura. Tocmai ti-am raspuns mai sus daca citeai tot mesajul cap coadă.