| anonim_4396 a întrebat:

Cam care este marimea normala a penisului la 15 ani? Astazi mi-am masurat penisul pentru prima data si masura in jur de 11-12 CM lungime in erectie,cu toate ca,nu cred ca era chiar "la maxim" si cred ca as mai fi scos vreun CM, insa vreau sa stiu daca e ok la varsta mea; de grosime nu imi fac griji, are cam 5 CM diametru iar daca-l inconjor banuiesc ca sunt vreo 10-12 CM... Cativa din prietenii mei au spus ca, la aceeasi varsta ei masoara 15 CM,nu stiu daca e adevarat sau nu,dar n-ar avea motiv pentru a minti. Mentionez ca nu m-am masturbat niciodata,caci daca incerc sa trag de pielea de pe capul penisului,ma doare destul de tare,si cu cat insist mai mult,cu atat durerea se intensifica,sa fie asta problema? Am consultat un medic endocrinolog,ce-i drept,nu in privinta acestei probleme,ci in privinta unor analize pentru glanda tiroida, unde toate analizele au iesit bine si, nu sufar de asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Media la adulți este de 11.5-14,5 cm, e normală mărimea ta.
Iar pentru durere, ai fimoză, trebuie să vezi un medic pentru problema ta.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Buna,
uite aici un forum care a abordat tema ta:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ului_29670
+
o explicatzie ampla a temei:
http://www.cu-dragoste.ro/......penisului/

| danielcristi98 a răspuns:

Ai 15 ani...este foarte bine...acum tot te dezvolți foarte rapid...mai ai timp pana la 17 ani...atunci sa masori nu acum...acum ocupate de scoala...eu am un penis de 13 cm la 14 ani

| Stefan988 a răspuns:

Pai eu zic ca nu la varta asta trebuie sa iti faci griji de masura la 17 18 19 ani cred ca ar fi timpul eu zic ca este in regula pentru varsta ta.