| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Alex, am 15 ani, si as dori niste raspunsuri din partea unui doctor care lucreaza in acest domeniu. Problema e marimea penisului... penisul meu masoara 12 CM lungime masurat de deasupra, si 5 CM latime,ma intreb daca e normal la varsta mea,si daca nu e prea mic. Tin sa mentionez ca nu m-am masturbat niciodata,caci daca incerc sa trag de pielea de pe capul penisului,ma doare si nu reusesc oricat de tare as incerca,iar de cand m-am nascut, sunt sigur 100% ca pielea de pe capul penisului meu nu a fost trasa niciodata, poate sa fie asta cauza,sa fi influentat asta marimea penisului? Sufar de vreo anumita boala,se mai poate face ceva, este ceva grav care trebuie rezolvat urgent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dimensiunea penisului tau este absolut normala chiar si pentru un adult (este dimensiunea medie in Romania la adult). Suferi insa de fimoza (imposibilitatea decalotarii) din cauza unei lipse marcate de igiena. In maternitate, femeile sunt invatate sa-si spele baietii decalotanadu-i complet macar o data pe zi, chestie care ramane sfanta toata viata si se face in fiecare zi, fara abatere. Lipsa acestei manevre simple si obligatorii a dus la fixarea inelului preputial si imposibilitatea decalotarii. Trebuie sa te vada un chirurg pediatrru sau un urolog care iti va indica tratamentul necesar