| cascadoryes a întrebat:

Cand am fost mic mi-am rupt de 2 ori mana stanga. Acum la 19 ani, cand fac flotari mai multe, mâna ma deranjeaza, o simt slaba, simt ca oboseste repede. Ce as putea face ca sa intaresc oasele mainii asteia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Reparație capitală. Glumesc.
La zona de ruptură osul este mai puternic decât la început.
Dar nu mai este mâna de dinaintea fracturilor. Au rămas sechele, oasele nu mai sunt aliniate 100% ca înainte. Restul țesuturilor înconjurătoare s-au reparat cu o cicatrice, Nu mai sunt noi.
Toate aceste le resimți ca o slăbiciune a acestui braț.
Poți ameliora parțial asta treptat, cu mișcări de gimnastică, greutăți mai mici, aplicate exclusiv la această mână, antrenament progresiv, gradat, fără forțare.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, ar trebui să faci kinetoterapie, asistentele de acolo te vor indruma ce exerciții fizice sa faci.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu cred ca ai ca ce sa faci! Durerile astea le vei avea mult timp de acum in colo!

| Cksihja a răspuns:

Acest lucru apare în general când oasele nu sau sudat cu trebuie, în cazurile grave această problemă se rezolvă cu o operație dacă oasele sunt extrem de deplasate. Ar trebui să vezi un medic și să-i spui ce problemă ai și în funcție de rezultatul consultației îți va da un tratament.