| Paula11012004 a întrebat:

Salut..recent mi.am rupt mana dreapta, iar incepe scoala nu pot sa misc degetele mainii drepti..cum as putea invata sa scriu cu mana stanga..M.ar ajuta un pix de stangaci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Pix de stangaci? hai ca asta-i buna rolling on the floor) Ti-ar lua foarte mult timp sa inveti sa scrii cu mana stanga + ca pana mai scrii si repede si corect cat sa intelegi. Te apuca sfarsitul anului. Eu iti recomand sa-ti iei telefonul si sa scrii acolo lectiile. Sau orice altceva ce nu necesita pix. ps. mai du-te la un medic. ceva sa vada de ce nu poti sa le misti. Dar daca te atinge cineva pe degete, le simti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te vada un doctor, neaparat!
Nu exista pix de stangaci!
Nu am mai auzit niciodata o astfel de dubiosenie laughing.
Nu-ti sugerez sa scrii cu mana opusa.Chiar si dupa multe ore de antrenament, tot urat vei scrie si nu vei intelege.
Daca ai profesori care nu sunt batuti in cap iti poti lua laptopul sau telefonul de acasa pentru a-ti lua notite.

| Paula11012004 explică:

Am fost la doctor, iar degetele pot sa le misc.dar nu pot sa scriu

| CuriousStuff a răspuns (pentru Paula11012004):

Te duci la scoala si nu scrii, profesorii o sa inteleaga, iti transcri lectiile de la un coleg dupa ce o sa ti se vindece mana. Daca nu esti stangaci sau ambidextru e extrem de greu sa inveti sa scrii cu mana non-dominanta (in cazul tau stanga)

| Xenia2001 a răspuns:

Ar trebui sa iti odihnesti mana pentru ca un pix de stangaci nu e solutia