| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare e problema daca dau cu pumni in pereti ca sa-mi intaresc oasele deoarece acuma nu mai simt nimic cu mana stanga numa i cu dreapta un pic, vreau sa imi intaresc oasele ca sa pot lovi mai puteernic si sa nu simt nimic as vrea si cu piciorul gen muay thay.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu-ti intaresti oasele daca dai cu pumnii in pereti, trebuie sa fii REDUS MINTAL sa crezi asa ceva.

Oasele se intaresc la o presiune constanta asupra lor, gen flotari in pumni, unde pe pumni apasa greutatea ta CONSTANT ( nu in socuri gen lovituri ).

| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa indepartezi gandul acesta de la tine; vrei oare sa iti distrugi singur nervii? Ba inca iti spun: lasa-te de sporturile violente. Dezvolta-ti trupul, mintea, si nervii prin munca, invatatura si rabdare. Nu-ti distruge corpul pe care ti l-a dat Dumnezeu. Departeaza-te de influenta practicantilor acestor sporturi. E bine sa faci exercitii fizice; dar competitia face mai mult rau decat bine. Tu trebuie sa-ti ingrijesti corpul, mintea si inima, si nu sa le distrugi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"dar competitia face mai mult rau decat bine", asta e o mare prostie.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Numai nebunii sau retardaţii dau cu pumnii în perete. Scuze că te jignesc, dar aşa e. Nu o să-ţi întăreşti oasele dacă faci asta.
Succes!

| AntrenorFitness a răspuns:

Singura ta problema ii la cap, cu ala ar trebui sa dai de pereti, poate poate o sa-ti vina mintea la loc.
Prin antrenament, nu prin mutilare, iti fortifici articulatiile si muschii. Totul facandu-se sub observatia antrenorului, intr-un mediu propice.
Sfatul meu este sa ai grija ca s-ar putea sa-ti provoci probleme destul de mari.

| Cristian0884df11 a răspuns:

Mai da putin cu pumnii in pereti pana se si invineteste anunta-ma cand esti cu mana in ghips te salut!

| AndreyFsk a răspuns:

Numai lovii cu pumnii in pereti! chiar nu se intampla nimic, decat eventual sa ti se rupa oasele pumnului. Oasele palmei se intaresc cand faci flotari, ridici haltere, gantere etc.

| valyvali00 a răspuns:

Mai bine te lasi iti spun