| doctorwho a întrebat:

Când eram copil, am fost bolnav de Hepatita A. După ce am fost lecuit mi s-a spus că nu voi putea dona sânge. Întrebarea mea este: sunt șanse să se transmit această boală prin contract sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Hepatita A este de tip virala si nu se ia prin sange.
In orice caz nu afecteaza mai deloc sanatatea, ca trece in cateva saptamani.
Cele cu adevarat periculoase si mortale, care se iau prin sange si sex, sunt Hepatitele B si C.

| ancaval a răspuns:

Poți dona, dacă ai avut A, dar te-ai tratat.
Doar hepatitele B și C sunt grave.
Ele trebuie, întotdeauna, urmărite.