| Roberrt21 a întrebat:

Salut, care antibiotic este mai bun AMOKSIKLAV sau AUGUMENTIN? Sau esti vreo diferenta intre ele? daca da va rog sa precizati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ce este Amoksiklav şi pentru ce se utilizează :
Amoksiklav este un antibiotic şi acţionează ucigând bacteriile care provoacă infecţii. Conţine două medicamente diferite denumite amoxicilină şi acid clavulanic. Amoxicilina aparţine unei clase de medicamente denumite "peniciline", cărora le poate fi blocată funcţionarea (pot fi inactivate). Cealaltă substanţă activă (acidul clavulanic) previne întâmplarea acestui lucru.
Ce este Augmentin şi pentru ce se utilizează :
Augmentin este un antibiotic şi acţionează distrugând bacteriile care provoacă infecţii. Conţine două medicamente diferite denumite amoxicilină şi acid clavulanic. Amoxicilina aparţine unei clase de medicamente denumite "peniciline", cărora le poate fi blocată funcţionarea (pot fi inactivate). Cealaltă substanţă activă (acidul clavulanic) previne întâmplarea acestui lucru.
Daca vei citi cu atentie descrierea celor 2 medicamente amintite si compozitia/continutului lor in substanta activa din ele, vei constata ca de fapt sunt/reprezinta acelasi medicament. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu lua antibiotic de capul tau, intreaba doctorul.

| Roberrt21 explică (pentru Plato):

Pai am reteta cu AUGUMENTIN Dar nu am gasit, am gasit doar amoksiklav si vreau sa stiu daca e cam acelasi lucru sau nu

| dannyel86 a răspuns:

E acelasi medicament, comercializat sub denumiri diferite. happy
Amoksiklav = Augmentin.
Prospectul e identic pentru ambele denumiri.
Multa vreme am luat Augmentin, dar cand nu l-am gasit in farmacii, am folosit cu incredere si cealalta varianta.

| Roberrt21 explică (pentru dannyel86):

Multumesc!

| vampyremisa a răspuns:

Desi contin aceleasi substante active, nu lua fara acordul medicului.