| cosminlps a întrebat:

Imi puteti spune cat la suta imi scade din salar daca am avut cateva zile de concediu medical? Sunt angajata cu contract individual de munca.
Va multumesc anticipat.(Funda)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti scade din salariu, doar ca pentru zilele de concediu medical(cele lucratoare) vei primi mai putini bani. Conform OUG nr. 158/2005, art. 10, baza de calcul a indemnizatiei de concediu medical este media veniturilor lunare pe ultimele 6 luni. Potrivit art. 17 indemnizatia se calculeaza, pentru boli obisnuite, cu un procent de 75% asupra bazei de calcul si cu procent de 100% pentru boli grave(TBC, SIDA, neoplazii etc). Sanatate si numai bine!