| minix20 a întrebat:

Salut, care este cel mai putin daunator suc de il poti lua de la magazin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Hai breh ca exagerezi. Nu am o mega-fobie in legatura cu asta, dar cand vad la un produs o lista de ingrediente cit tabelul lui Mendeleev, parca as prefera altceva...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Pai problema e limita intre normal si exces pe care multi o depasesc. Nu doar la E-uri, desigur.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Pai am zis eu pe undeva ca TOATE E-urile sunt naspa? Nu. Dar nici sa nu consideram ca gata, tot ce e acum aprobat e si mniam-mniam. Adu-ti aminte ca cu nici 300 de ani in urma, mercurul era folosit pentru tratamente interne...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum 300 de ani nu aparuse medicina bazata pe dovezi.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Medicin%C4%83_bazat%C4%83_pe_dovezi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Heh, acest "considerând raportul cost - eficiență" ma omoara. Pentru ca e complet fals. Big pharma power...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gandeste-te ca inainte de 1900 "Rapid un doctor!" insemna sa chemi un doctor sa organizeze inmormantarea bolnavului care trage sa moara. Doar dupa circa 1950 doctorii au dobandit posibilitatea sa salveze oamenii de la o moarte iminenta.

Chiar si in India cu ocazia Covidului batalia a fost pe butelii de oxigen si nu pe vindecatori mistici sau remedii Ayurveda.

| doctorandus a răspuns (pentru Manticora):

Si fiindca tot ai vorbit de diabet: sucraloza (indulcitor artificial) ar putea deveni un medicament pentru diabetul de tip 1.