| minix20 a întrebat:

Salut, care este cel mai putin daunator suc de il poti lua de la magazin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala natural de portocale.
da ala natural stors atunci

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si apa de larobinet este plină de otrava bacterii si aerul este poluat asa ca nu bei suc de la magazin ca au E uri si chimicale dar bei apă de la robinet e la fel, nimic in România nu mai este natural nici mincarea pe care ei au scumpit o ca dracu, ne otravesc ca baga adaosuri de chimicale in mezeluri in tot ce se gaseste pe raft.Fructe legume sunt crescute artificial sunt stropite cu substante ca sa le grabeasca cresterea, si noi le mîncăm si ne mai mirăm de ce face m atitea boli.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Sucul de portocale, chiar daca le storci singur, are tot atata zahar cat Cola cu zahar. Sigur, daca bei un pahar pe saptamana nu e mare deranj, dar daca bei suc de portocale de sase ori pe zi o dai in diabet.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar CristiDinBucuresti e speriat de bombe: E-urile nu sunt substante daunatoare, ci, dimpotriva, substante foarte bine testate, care nu sunt daunatoare.

| mihai69 a răspuns:

1kg de mere și 1kg de morcovi; le dai prin storcător et voilà!
Sau 1, 5kg de portocale. Le poți stoarce și manual.

| PringAloe a răspuns:

Bro, daca vrei un suc care nu este daunator iti recomand Pop corla de la botanical, dar varianta zero cu stevia, contine 100% ingrediente naturale, 0 calorii. mai este o varianta green cola dar nu stiu exact toate ingredientele.

| doctorandus a răspuns (pentru mihai69):

Fructele si legumele sunt bune in special pentru faptul ca nu contin multe calorii. Dar asta nu e valabil pentru sucul obtinut din ele.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Absolut, oricand e mai sanatos sa mananci o portocala decat un suc facut din 3 portocale. Doar ca macar asta nu e zahar procesat precum cel din cola.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Teorii paranoide ale conspiratiei.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Gresit.
E-urile sunt substantele chimice adaugabile alimentelor, cu diferite scopuri.
Pe lista E-urilor se regaseste atat sarea (de bucatarie), cat si substante care sunt interzise, fiind foarte daunatoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Ai binevoit macar sa citesti un pic? In momentul in care un E oarecare e interzis in tari ca Norvegia, te-ai gindi ca e un pic mai mult decat conspiratie. E si ceva stiinta pe acolo. Ca doar nu ii pasa statului roman mai mult de cetatenii lui decat aluia norvegian...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apar pe lista ciclamatul si aspartamul, care sunt printre cele mai bine studiate substante din lume, datorita tocmai reputatiei proaste din presa conspirationista. Aspartamul nu e periculos decat pentru cei sensibili la exces de fenilalanina. Fenilalanina este un aminoacid esential si fara el nici de cadavru nu mai esti bun.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Vitamina C si vitamina E sunt E-uri.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Substantele foarte daunatoare nu pot fi E-uri. Prin definitie E-urile sunt substante dovedite sigure pentru marea majoritate a populatiei.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Frica de E-uri este o psihoza in masa (folie à plusieurs) bazata pe ce debiteaza cei care sufera de delir mistic.

| gabicoo a răspuns:

Ăla de doi lei sticla!

| Furnicuta000 a răspuns:

Sucurile care nu au zahar adaugat. Dar alea ori au fructoza multa ori au indulcitori. Daca tii la silueta ia cu indulcitori in loc de zahar. Inca nu s-a demonstrat daca indulcitorii artificiali provoaca boli sau nu, sunt doar speculatii.
Eu eram bautoare de sucuri, acum ca s-a facut 5 lei fanta si cola la 500ml cred ca o sa ma las laughing

| Frank51 a răspuns:

Ăla cu 40 de lei sticla, se află de regulă pe raft lângă produse bio

| AdioTPU a răspuns:

Cel natural.

| Manticora a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ca poti face diabet de la zahar?

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Gresit!
Citeste aici:
https://www.scrigroup.com/......-14687.php

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Gheorghe Mencinicopschi era paranoic.

http://pseudostiinta.ro/wiki/Paranoia_alimentar%C4%83

| ReddY25 a răspuns:

Bea apă

| Violleta2022 a răspuns:

Apa este singuar care nu dauneaza.

Nu exista suc de cumparat care sa nu dauneze, fiindca toate contin chimicale, ca sa reziste sa nu se strice/ acreasca, deci toate sunt daunatoare.