| NoName321028 a întrebat:

Salut! Daca sunt sanatos cand se face osteointegrarea sau cum se numeste acest proces, dupa daca se intampla sa am vreo boala implantul o sa cada? Si cat ma poate tine un implant dentar daca il îngrijesc? Sau mai bine zis ce face un implant sa cada? Bruxismul? Sau daca fumezi marijuana o sa cada? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, implantul dentar nu cade cu una cu doua, ca-i implantat direct in osul maxilarului, fiind destinat sa reziste pana la moarte.
Eu am un implant dentar de peste 10 ani si nu am avut nici un motiv sau probleme cu el. Recent mi-am facut chiar unul dublu si sunt in mijlocul procesului (dureaza 3-6 luni pana se finalizeaza procesul) din cauza necesitatii cresteri de os (augumentare osoasa), daca este cazul.
Nu stiu ce impact are scarsnitul dintilor asupra acestui implant, dar stiu ca sunt simple plastice care se baga in gura si cu care dormi, special pentru a nu-ti mai macina dintii, in somn.
In ce privesc alte boli, nu cred ca-i cazul sa-ti faci probleme, ca nu-ti afecteaza implanturile dentare si aici vorbesc in cunsotinta de cauza, fiindca am trecut recent printr-o boala si operatie grava si totusi mi s-a permis sa fac implant la nici 2 luni de la operatie. (scrie-mi in privat daca vrei mai multe amanunte).

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La cinșpe ani implant? glumești amice!

| NoName321028 explică (pentru sierra1):

Nu zic sa imi fac acum. Ma refer cand o sa imi cada un dinte.

| sierra1 a răspuns (pentru NoName321028):

Adică tu intebi cât te ține ceva ce nu e sigur dacă o să ai vreodată?

cool

| NoName321028 explică (pentru sierra1):

Nu e deloc,, cool" cum spui tu am un dinte din fata care are un tratament de canal efectuat si multi spun ca poate sa cada mai usor decat unul vital si ma gandesc ca poate într-o zi o sa daca. De asta pun aceasta intrebare. Ai inteles acum?

| sierra1 a răspuns (pentru NoName321028):

Ia-o pe mamița de mânuță și mergi la dentist, vezi ce zice meseriașul ăla

| NoName321028 explică (pentru sierra1):

Ok... dar de ce nu imi poate răspunde cineva la intrebarea mea si trebuie sa ne dezbatem de la subiectul descris? Am fost acum 3 zile la dentist, sa imi puna niste plombe. A spus ca totul este ok dar eu mereu ma gandesc la ce e mai rau si de asta intreb aiciwinking

| sierra1 a răspuns (pentru NoName321028):

Tu ei probleme de ințelegere - du-te la dentist să te consulte, acolo poți bate câmpii pe teme dentare

| NoName321028 explică (pentru sierra1):

Ok, ce sa zic... mulțumesc!

| sierra1 a răspuns (pentru NoName321028):

Hai noroc