| Jok a întrebat:

Salut, care sunt simţurile unui chist dentar la o molară? Va rog repedeee! puppy dog eyes33 Si cum se trateaza spuneti-mi tot ce sitit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Un chist, produce umflatura pe acea parte, și durere din cauza compresiunii ce o produce când creste. Se diagnostichează destul de ușor printr-o simpla Rx. Trebuie o proba de Anatomia Patologica pentru a vedea tipul lui: benign sau malign.

Orice chist se tratează cu:
-chimioterapie
-radioterapie
-chirurgie

Doar medicul poate decide tratamentul adecvat. Bafta!

| Jok explică (pentru AlexRv):

Deci sus acolo la radacina maselei deasupra maselei este ceva tare ca daca apas pe el simt ca imi iese maseaua asa este simtoma si este o durere sa spune acceptabila dar dureroasa... ce poate fii? Sa fie o punguta cu materie acolo?