| RujanCristi a întrebat:

Salut, care vi se pare mai periculos pentru creier?
Alcolul si fumatul sau un stil de viata sanatos (alimentatie, somn, sport) dar dar practicand un stil de lupta (MMA)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Cel care a raspuns a dat un raspuns total gresit. Fumatul si alcoolul sunt mai "sanatoase" decat luptele. Si sa gandim asa, majoriatea luptătorilor, mai ales artele mixte unde se loveste cu piciorul in cap, pe la 55 de ani încep sa aiba Alzheimer, Parkinson, pierd controlul asupra corpului, tremura, deoarece loviturile puternice si repetate distrug structurile neuronale mult mai rapid decat tutunul si alcoolul. Asadar mai bine beat si fericit decat batut si handicapat. Fundita?

1 răspuns:
| Justmeale2345 a răspuns:

Alcoolul si fumatul, pentru creier. Chiar daca ai un stil de viata sanatos si cu toate astea practici MMA te lovesti eventual fizic (din cate stiu este un sport care implica lupta). Alcoolul si fumatul, in schimb, afecteaza creierul si neuronii, lucru care poate duce la boli ale creierului precum schizofrenia, nevroza, isteria, dementa, etc.

Nu cred ca trebuie sa fiu doctor ca sa iti spun asta. E materia la biologie din clasa a 7-a laughing