| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Cat durează ADHD ul?
Se vindeca odata cu varsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se vindeca niciodata, doar se mai amelioreaza daca faci tratament permanent si daca manaca sanatos, fara zahar, sucuri, alcool si fara carbohidrati.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se vindeca o data cu varsta.Iar eu tind sa cred ca nu are nicio treaba cu etichetele urate puse de niste nesimtiti. Diagnosticul se stabileste doar la medic, nu dupa vorbele unora sau citind pe internet.

Ignora-i pe indivizii aceia.Este o diferenta enorma intre handicap, adhd si alte afectiuni care nu ar trebui sa fie transformate in jigniri sub nicio forma, in niciun context.

| RoCkKiD a răspuns:

Se tine sub control dar e nevoie de medicatie in functie de intensitate alfel poate fi greu la scoala/locul de munca

| StoicAnalysis a răspuns:

ADHD = Deficit de atentie si hiperactivitate
La inceput o sa iti fie foarte greu pana te obisnuiesti cu el sau chiar sa ti-l transformi intr-un atu daca stii cum. Cam de mic copil pana la o varsta adulta ( cam 20-25 ani )o sa te chinui in a-l controla si a te integra in societate. Depinde si de inteligenta ta desigur. Daca te duce capul, poti sa il stapanesti si mai devreme. Singura cale de a combate deficitul de atentie este disciplina. Calea de a incerca sa continui sa faci ceva bun pentru tine, chiar daca mintea ta se plictiseste. La hiperactivitate, trebuie sa practici u sport sa te mai secatuiasca de energie. Daca practici un sport zilnic si mai si citesti intelegand fiecare paragraf ( spun asta pentru ca avand deficit de atentie, o sa te concentrezi putin sa intelegi fiecare cuvant atunci cand citesti ), iti dezvolti si disciplina, si poti folosi hiperactivitatea in avantajul tau. Poti spune ca ADHD-ul e un dar, dar e si un blestem in acelasi timp. Dureaza ani de zile pana il intelegi, si alti ani de zile pana il stapanesti.
Un ultim sfat ar fi sa nu te chinui in a face pe plac tuturor pentru ca lumea oricum te va vedea putin diferit fata de ei. Daca ei te accepta atunci e bine, daca nu, aia e ignora-i.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Din câte știu nu se vindeca

| Ararat a răspuns:

ADHD nu e boala ca sa dureze, e doar o minte care functioneaza diferit.

| iriszmatos a răspuns:

Toata viata. Nu se vindeca, poate se amelioreaza la unii. La mine s-a agravat cu varsta

| CorleoneGyovanny explică (pentru iriszmatos):

Pai zice lumea ca sunt handicapat sau nebun, asta înseamnă adhd?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

ADHD= deficit de atenție

| CorleoneGyovanny explică (pentru anonim_4396):

Pai cred ca am altceva de zice lumea ca sunt handicapat, nu toți, doar unii

| CorleoneGyovanny explică (pentru anonim_4396):

Pai cred ca am altceva de zice lumea ca sunt handicapat, nu toți doar unii

| anonim_4396 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

N-ai nimic, așa sunt unii, needucați.