| cory_4767 a întrebat:

Se poate vindeca adhd? este acesta un handicap? daca da cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZoeyMe a răspuns:

Da se poate trata cu tratament medicamentos parca dar sunt multe cazuri in care dispare odata cu varsta.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Devine un handicap daca se asociaza cu intarzierea mentala. Vindecarea depinde de multi factori ca, spre exemplu: gradul de severitate al afectiunii, prezenta sau absenta unor afectiuni asociate ( intarziere mintala, depresie, tulburari de anxietate etc ), succesul sau insuccesul tehnicii psihoterapeutice folosite si nu in ultimul rand, de gasirea unui bun profesionist psihoterapeut.

| ioanandrei a răspuns:

Adhd este o boala des intalnita mai ales la straini.copii americani au majuritatea aceasta boala si eu sunt destul de agitat si mi s-a zis ca pot avea dar nu este ou hadicap si cred ca se tateaza la psiholog dar nu cred ca e nevoie...

| Dumitru_Elena_1980_dxST a răspuns:

Adică pină la ce vârstă persista adhd?

| Dumitru_Elena_1980_dxST a răspuns (pentru Dumitru_Elena_1980_dxST):

Adica pana la ce varsta persista adhd?

| Dumitru_Elena_1980_dxST a răspuns:

Se poate vindeca adhd?