| Andrei0591 a întrebat:

Caut un raspuns de ceva timp, mai bine de o luna de zile, am tot citit pe net dar nu gasesc nimic relevant. Sa va spun despre ce e vorba, de mai bine de o luna de zile imi apar zilnic niste pete rosii pe maini si pe talpile picioarelor pe lateral, dar in principal pe maini pe parte din interior, unde pielea este mai alba. Tin sa mentionez ca apar doar ziua, pe timpul noptii sau seara tarziu nu le mai am, in schimb dupa ce ma trezesc apar si persista toata ziua, unele dispar altele apar si tot asa. De regula nu ma mananca, doar foarte rar simt discomfort in rest sunt inestetice. Orice raspuns e bine venit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabyT10 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic.Ai nevoie de un consult dermatologic, aceste pete pot fi o reactie alergica sau pot fi datorita ficatului. Poti merge si la medicul de familie, el va fi ce este de facut. Daca vrei poti incerca sa te speli cu sapun cu sulf, 2-3 zile, daca aceste pete persista, mergi la medic.Iti doresc multa sanatate.

| Andrei0591 explică (pentru GabyT10):

Am fost la medicul de familie si mi-a prescris o reteta. Am urmat un tratameste timp de 2 saptamani insa fara nici un efect. am revenit si mi-a facut o trimitere la dermatolog insa mai am de asteptat pana ma poate consulta pentru ca am facut o programare. ideea e ca nu le mai suport. de la ficat nu stiu daca ar putea fi pentru ca nu am nici un simptom, adica nu ma doare nu ma inteapa ficatul, mananc orice fara sa ma simt rau sau ceva de genul asta. alta parere? mersi pentru raspuns!

| GabyT10 a răspuns (pentru Andrei0591):

Eu am o problema la ficat, am depisitat intamplator, nu am avut nici un simptom, dar cum m-am lovit in viata si de alergii, un prieten medic mi-a recomandat acel sapun cu sufl. Sper sa-ti rezolvi cat mai curand problemele si sa ne dai vesti bune.

| Andrei0591 explică (pentru GabyT10):

Astazi am ajuns si la medicul dermatolog, mi s-a dat tratament cu Xyzal timp de o luna de zile, sper sa si aiba efect. O sa caut si acest sapun despre care mi-ati spus. Multumesc pentru raspunsuri! Sa auzim de bine!

| GabyT10 a răspuns (pentru Andrei0591):

Ma bucur ca ai ajuns la medic, sper din suflet sa te vindeci cat mai repede.Multa sanatate iti doresc.Doamne Ajuta sa auzim numai de bine.

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pot sa fie de la soare.

| Andrei0591 explică (pentru Bondarel99):

Daca sunt de la soare, ce e de facut ca sa dispara? Multumesc pentru raspuns

| Bondarel99 a răspuns (pentru Andrei0591):

Crema de protectie.

| WhiteLife a răspuns (pentru Andrei0591):

Cred ca săpunul despre care spunea GabyT10 se găsește la farmaciile naturiste, ceri pud și simplu săpun cu sulf. (cel mai bine e sa o întrebi pe ea/el). Eu am aproape de mine o farmacie unde se prepara, și au tot felul de creme bune la iritații. Dacă întrebi la o farmacie s-ar putea sa te ajute (dar sa nu te bazezi pe asta și sa te duci la doctor).

| GabyT10 a răspuns (pentru Andrei0591):

Chiar daca sunt datorita soarelui, tot medicul dermatolog te poate ajuta. Exista unguente speciale pentru asa ceva.

| Andrei0591 explică (pentru WhiteLife):

Multumesc pentru raspuns!

| WhiteLife a răspuns:

Poti încerca unguent cu borax de la farmacie.

| Andrei0591 explică (pentru WhiteLife):

Cum se numeste acest sapun? sau cum il gasesc mai usor? Mersi!

| GabyT10 a răspuns (pentru Andrei0591):

Eu l-am gasit in farmacie sub denumirea de SULPHUR, este foarte bun.Il gasesti in mai toate farmaciile.