| rororef a întrebat:

Salut:* ce beneficii aduce consumarea suplimentului alimentar: Zdrovit CaMgZn+VitC? as dori raspunsuri de la cei care folosesc acest supliment happy eu am 16 si nu prea sunt dezvoltata, sunt mica de inaltime si slaba fara puteresad astept raspunsuri si ofer fundita:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate nu ar fi rau sa apelezi si la un endocrinolog pentru analize mai amanuntite.

| pietrean a răspuns:

Depinde pentru ce il iei.Ai facut ceva anlize,ca sa-ti dai seama ca ai nevoie de calciu(ajuta la dezvoltarea oaselor,dintilor),magneziu(reduce nervozitatea,contribuie la formarea oaselor),zinc(ajuta la refacerea ranilor,da energie,apara organismul de infectii,imbunatateste aspectul pielii,parului,unghiilor,combate matreata), vit C(mareste rezistenta organismului la infectii,grabeste vindecarea ranilor,ajuta la formarea colagenului,mentine sanatatea oaselor,dintilor,vaselor de sange).
Pentru ca te plangi de lipsa de energie,ar trebui sa-ti faci si alte analize(in afara de cele sanguine). Mergi la medicul de familie,pentru a-ti da o trimitere,iar cu ea mergi la Policlinica(pentru a beneficia de consultatii gratuite,daca platesc parintii CAS). Inaltimea,poate fi diferita la tineri de aceeasi varsta. Poate si parintii tai,sunt mai mici de inaltime si atunci cui vrei sa semeni? Dar asta nu este o problema.Dar, daca esti "slaba, fara putere", asta da, este o problema medicala.Nu lua suplimente alimentare,fara a vizita un medic. Ceea ce introduci in organism "in plus"fata de ce are nevoie,poate fi daunator.
Poate si odihna mai multa, nu ar strica, o alimentatie corespunzatoare, din care poti sa iei anumite vitamine si minerale, o hidratare corecta(si cu apa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18-20 de ani tot sa te dezvolti, nu umbla acum sa iti obligi organismul sa se dezvolte ca s-ar putea sa se declanseze altele, Doamne fereste! Mergi sa consulti un medic ca noi ne dam cu parerea nu iti dam sfaturi

| LaviniaAC a răspuns:

Nu este un supliment complet, in sensul ca nu contine toti cei 113 fitonutrienti necesari corpului. Uita-te pe blogul meu pentru un supliment mai complex si daca vrei te poti abona la blog ca sa primesti articole despre ingrasare.