| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat niste vitamine efervescente, vreau sa consum o saptamana pentru sistemul imunitar. Intalnesc prea multe persoane racite in perioada asta si vreau sa fiu preventiv. Iar acum va intreb daca este ok sa le consum stiind ca mai iau timp de o luna un supliment proteic? Folosesc acest supliment deoarece practic un sport si ma ajuta pe langa alimentatie. Pe ambalajul suplimentului specifica a nu se consuma daca folosesc orice fel de medicamentatie. Aceste vitamine face parte dintr-o medicamentatie, ce imi recomandati, sa folosesc si vitaminele sau sa astept terminarea consumului de supliment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Parerea mea este ca aceste vitamine nu te vor ajuta cu nimic la cresterea sistemului imunitar, desi este multa vorbaraie si chipurile teste la mijloc nu s-a putut demonstra ca exista vreun medicament minune care creste sistemul imunitar, gurile rele sau reale cum or fi ele, spun ca nici vitamina C care este atat de utilizata in cazul racelilor cica nu ar face nimic si ar fi placebo. Pe de alta parte daca exista medicamente care chiar cresc sistemul imunitar acestea costa mii de euro nicidecum cativa lei, si nicidecum nu sunt efervescente! Daca ai sa citesti pe aceste vitamine minune efervescente ai sa vezi cate E-uri, coloranti, indulcitori artificiali contin, deci bagam prostii in noi.
Mai bine ai lua vitamine sub forma de fructe decat din pastile colorate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti amuzant. Daca vrei imunitate, baga minim 3000 mg de vitamina C pe zi. Alea efervescente, in special alea de supermarket, sunt fix zero.

| Donsavas a răspuns:

Vitaminele sunt esentiale, la fel si proteinele. Nu ti se face rau. Cea mai indicată vitamina este D. Nu C. Pe aceea o gasim în multe alimente.

| Donsavas a răspuns:

Sistemul imunitar este întărit de probiotice nu neapărat de vitamine.
Chiar bacteriile bune din intestin sintetizează vitamine iar acestea sunt în mare parte imunitatatea corpului tau(ma refer la bacteriile benefice)

| Ineys a răspuns:

Nu te ajuta. Doar daca ai deficit de vitamintele respective. Daca nu ai nici un deficit, nu merge sa-ti creezi provizii. Corpul nu functioneaza asa.
Somn, sport, dieta sanatoasa

| RobertMoon a răspuns:

Salut. Nu-i nicio problemă, și eu am consumat proteine + vitamine, deci nu-i nicio problemă, dar sa știi și tu că nu toate vitaminele de ajută să îți întărești sistemul imunitar. Cele mai importante pentru imunitate sunt în ordinea asta: vitamina C, vitamina d3 și mineralul Zinc, de asemenea e bun și seleniul, dar deja intru in prea multe detalii.

| JulyDreams a răspuns:

Pentru sistemul imunitar este bun si somnul, cate 8 ore pe zi.

| răspundtot a răspuns:

Bagă niște usturoi și pătrunjel. Dacă bagi astea în tine, corpul tău ar putea face rezistență la antibiotice