| DaianaXOX a întrebat:

Ce este schizofrenia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti scriu ce stiu eu si ce am citit cu ceva timp in urma e o boala psihica care iti genereaza o stare de teama totodata de furie, groaza si de obicei face victima sa vorbeasca singura(crezand ca cineva o asculta cea ce poate face un psiholog)
Ea se trateaza cu tratament(neintrupt) si psiholog.
Asta stiu eu (cred ca nu am zis baliverne happy )

3 răspunsuri:
| Grimmjow69 a răspuns:

Ca sa te lamuresti citeste de aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

| ImNotAfraidAnymore a răspuns:

Schizofrenia este o psihoză caracterizată prin deteriorarea proceselor de gândire și de răspunsuri emoționale inadecvate. Tulburarea se manifestă prin halucinații auditive, deliruri paranoide sau bizare sau prin vorbire și gândire dezorganizate și este însoțită de disfuncție socială sau ocupațională semnificativă. Debutul acestor simptome apare de obicei la începutul perioade adulte.