| Ionuţ_Adrian_2000 a întrebat:

Ce inseamna minimă scolioză lombară dextro concavă?
Si cum se poate reglementa aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Scolioza este deformarea coloanei. Ghiozdanul trebuie purtat pe ambii umeri. Se poate remedia rapid dacă utilizezi o coadă de mătură(sau un băț de 50 -70 cm, destul de solid). Îndoi coatele şi le tragi în spate. Bățul trebuie să treacă prin cele 2 curburi ale mâinilor rezemându-se în aceleşi timp de coloană. Practică această poziție 10 min pe zi, plimbându-te prin casă. Într-o săptămână, problema ta a dispărut.